Президент Петро Порошенко дав прес-конференцію, на якій повідомив про останні економічні успіхи. Заяви глави держави проаналізував політолог, директор Інституту "Діалог" Андрій Миселюк.

 Ви згодні з президентом в тому, що очевидні позитивні зрушення в економіці країни?

― Досягнень цих не так багато, як хотілося б, але їх навперебій намагаються собі приписати і президент і уряд. Тому ті досягнення, які були зроблені урядом, часто собі приписує президент - і навпаки. Що стосується системи ProZorro, то її тестове поява відбулося в лютому 2015 року, і вже за перший рік функціонування там було проведено 85 тисяч тендерів на 17 мільярдів гривень. Загалом 4 500 закупівельників взяли участь. Тому видавати це за те, що вона буквально останні тижні або пару місяців вийшла на свої задані темпи, не доводиться. Але це стосується і інших явищ, які були відкладені в часі. Проте, президенту треба створювати враження, підкреслювати, що в країні є позитивні зрушення. Він це і робить.

Чи вдалося президенту пояснити причини невдач?

― Питання в тому, як представляти ці невдачі. Природно, що і президент на попередній прес-конференції теж говорив про проблемні речі, але тут у нього позиція досить здорова: він не посипає голову попелом і не говорить, що - цитуючи його нинішнього опонента Юлію Тимошенко - все пропало. Він такого не говорить, а показує, яким шляхом можна вирішити ці завдання, і констатує, що влада працює і наближає день вирішення цих складних завдань усіма силами.

Чи можна очікувати, що після прес-конференції рейтинг його піде вгору?

― Для українського виборця характерно явище завищених очікувань. І коли вибирають президента, то завжди сподіваються, що він зможе вирішити дуже багато проблем, які накопичуються роками і десятиліттями; а потім, коли виявляється, що якісно і блискавично нічого не змінюється, це все розтягнуто в часі, то виборець розуміє, що черговий «месія», на якого покладали якісь великі очікування, просто є звичайним менеджером, який має і деякі успіхи, але і велику кількість недоліків.

Що стосується падіння рейтингу, тут можна згадати, що це може відбуватися обвально, як свого часу було з президентом Ющенком. Що стосується Порошенка, у нього падіння популярності не така лавиноподібне, але воно дійсно йде - і йде постійно. Більш того, президент практично не робить тих кроків, які потрібно робити для того, щоб якось зупинити цей процес. Це необхідна комунікація: пояснення своїх якихось ініціатив, сильна демонстрація позитивних кроків, як він робить на цій прес-конференції. Навіть коли виникають такі загрозливі для нього явища, як офшорний скандал, то тоді теж не було швидкої, оперативної та адекватної реакції, яка дозволила б вивести президента з-під удару. Це теж забрало кілька пунктів підтримки напевно. Це стосується політичної ситуації і невирішеність конфлікту на Донбасі. В кінцевому підсумку це опускає рейтинг президента все нижче і нижче.

Опубліковано: http://newsradio.com.ua/2016_06_03/Poroshenko-na-pres-konferenc-stvoriv-vidim-st-pozitivnih-zrushen-pol-tolog-9986/