Розведення військ біля селища Золоте-4 є прагненням Офісу президента виконати вимоги Кремля для проведення саміту в «нормандському форматі», але це підвищує ризик окупації нових територій України агресором. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк. 

Експерт вважає розведення військ поблизу селища Золоте-4 свідченням втілення президентом Зеленським висловленої Кремлем умови проведення саміту в «нормандському форматі». Аналітик зауважив, що формальні передумови для початку розведення військ виконані не були, оскільки бойовики продовжували обстріли впритул до понеділка, 28 жовтня. Проте «відмахуючись від цієї реальності», Офіс президента ухвалив політичне рішення про початок розведення. За його словами, розведення сил підтримала і Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка зацікавлена у якнайскорішому припиненні вогню і конфлікту. А терористи «ЛНР», зауважив аналітик, принаймні на словах заявили, що відводять війська і припиняють обстріли.

Водночас експерт переконаний, що розведення військ породжує три головні рівні загроз для України, її військових і населених пунктів біля лінії розмежування.

«Перший рівень – тактичний, коли чітко має бути прораховано які висоти і стратегічні переваги ми втрачаємо на цій місцевості. Другий рівень – це захист цивільного населення і населених пунктів, які кілька років перебували під захистом ЗСУ, а зараз щонайменше опиняються в «сірій зоні» з усіма негативними для них наслідками. І третій рівень – це загроза повторення сценарію, який Росія використала в Абхазії та Південній Осетії. Там також відбувалося розведення військ за домовленістю, а пізніше росіяни захоплювали ще більшу територію і наносили удари там, де їм було зручно, оскільки їхня стратегічна перевага через розведення в деяких районах покращувалася».

Ще однією загрозою розведення військ у селищі Золоте-4, аналітик вважає зависоку кількість декларацій, обіцянок і заяв представників влади, а також ситуація невизначеності, за якої невідомо чи прораховані усі переваги й ризики, які українські війська втрачають у цій кампанії.

«Формулу Штайнмайєра» Андрій Миселюк вважає планом Кремля з вирішення конфлікту у власних інтересах і легалізації проросійських терористів «ДНР» і «ЛНР». На його думку, офіційному Києву слід було запропонувати власну концепцію завершення війни та активно відстоювати її на міжнародній арені.

«Україна давно повинна була запропонувати свою «формулу». Однак ані попередня, ані нинішня влада, чомусь не змогли висунути таку пропозицію. Дуже прикро, що сьогодні таку доктрину миру розробляють і пропонують громадські організації, волонтери і патріотично налаштовані громадяни. Звісно ж добре, що такі ідеї, принаймні, з’являються. Сподіваємося, вони стануть поштовхом для влади, аби вона також рухалася в цьому напрямку».

Нагадаємо, 26 жовтня президент Володимир Зеленський відвідав село Золоте-4, де раніше була досягнута домовленість про розведення військ. Під час розмови, президента обурило запитання одного з добровольців про можливу зустріч з ветеранами щодо протестів «Ні капітуляції!». Зеленський сказав, що військові-добровольці не мають права висувати президенту будь-які ультиматуми. Також він зазначив, що йому байдуже з ким підписувати перемир’я, а головне – повернути території і припинити війну, в якій гинуть люди.

Пізніше штаб ООС офіційно повідомив, що добровольці, з якими спілкувався Зеленський у Золотому, перебувають в зоні бойових дій зі зброєю нелегально.

28 жовтня заступник глави Нацполіції Вадим Троян заявив, що ветерани-добровольці залишили Золоте-4 і вивезли звідтам легальну зброю у супроводі поліцейських. Однак активісти і ветерани полку «Азов» повідомили, що залишили частину зброї у Золотому, а повідомлення Нацполіції про вивезення озброєнь з населеного пункту, назвали перебільшеними.

29 жовтня міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив про початок розведення сил у селищі Золоте-4. В штабі ООС спочатку спростували, а потім підтвердили початок розведення сил біля населеного пункту. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в Золотому достатньо поліцейських і військових Нацгвардії, аби попередити можливі провокації і гарантувати публічну безпеку місцевого населення.

Тим часом у Києві біля Офісу президента відбулася акція протесту «Ні кроку назад». Активісти, волонтери, ветерани АТО пообіцяли за кілька днів оприлюднити українську доктрину миру як альтернативу «формули Штайнмайєра».

Опубліковано:

https://ua.news/ua/razvedenye-syl-u-zolotogo-mozhet-povtoryt-stsenaryj-yspolzovannyj-rf-v-abhazyy-y-yuzhnoj-osetyy/?fbclid=IwAR1fz2Q73liNfYpvIZlfi1Y6zfr6rN5cnJ7VQYaw5bVCcwkTa3EjTCSpcWE