Ситуацію з контрабандою на Сході в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував директор Інституту «Діалог» Андрій Миселюк.

Правоохоронці перекрили великий канал контрабанди на окуповану територію Донецької області. Про це повідомив перший заступник голови Державної фіскальної служби Сергій Білан. Він зазначив, що спецоперація проводилася податковою міліцією спільно з Центром спецоперацій СБУ в «сірій зоні» при координації керівництва штабу АТО.

За словами Сергія Білана, серед «основних замовників» таких поставок було так зване міністерство оборони самопроголошеної ДНР.

Ситуацію з контрабандою на Сході в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк.

На вашу думку, комусь вигідно, щоб контрабандні канали в зоні АТО працювали? Хто на цьому заробляє?

— На цьому заробляють в першу чергу керівники так званих республік ДНР, ЛНР, місцеві польові командири. Причому, командири, на жаль, не тільки з того боку, а й з нашого. Були вже факти того, що саме наші військові командири теж були залучені в ці процеси. І природно, що заробляють на цьому великі корпорації, які зацікавлені у постачанні своїх товарів. Проблема полягає в тому, що Донбас був нероздільним, можна сказати, величезним господарським економічним комплексом. Тому його нинішній штучний розділ, звичайно, не дозволить одномоментно розірвати всі зв'язки. Питання тільки в тому, чи будуть вони відбуватися відкрито, під контролем української влади, чи будуть в тіні, контрабандно. І це перекриття великого каналу контрабандного товару, повинно служити саме тому, щоб торгівля та обмін товарами переходили в контрольований, прозорий процес, а не йшли контрабандою нелегально.

Це реально? З урахуванням того, скільки цих контрабандних каналів може бути на сході України.

— Ось в тому-то і справа, якщо навіть відрапортували, що перекрили найбільший канал, то залишилися десятки, як мінімум, менших, які продовжують функціонувати. І більше того, якщо в одному місці десь вдалося перекрити, то вони з'являться через час в інших місцях. Тому що зацікавленість усіх сторін на зароблянні грошей і на існуванні такої контрабандної торгівлі, нікуди не поділася навіть з перекриттям одного великого каналу.

У держави є можливості для того, щоб зменшити контрабанду в країні?

— Поки що застосовуються лише такі методи, образно кажучи, їх можна назвати каральними. Тобто, коли надсилаються групи, досить численні, близько 100 людей, і перекриваються канали. Але, по-перше, потрібно, щоб перекривали системно, необхідно займатися цим постійно, а не час від часу перекривати канали. По-друге, потрібна концепцію, як буде здійснюватися торгівля між Україною та непідконтрольними територіями. Тому що торгівля була, є і буде, а такого бачення, на жаль, владою досі не сформульовано.

ДЖЕРЕЛО: Радіостанція «Голос столиці», http://newsradio.com.ua/experts/20160908/1468812.html