Політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк прокоментував в ефірі радіостанції «Голос Столиці» останні резонансні події. Серед них торгова блокада Криму, присутність генсека НАТО на засіданні РНБО в Києві і пропозиція парламенту легалізувати проституцію в країні.

Генеральний секретар НАТО Йен Столтенберг вперше взяв участь у засіданні Ради безпеки в Києві. Тим часом Меджліс кримськотатарського народу продовжує безстрокову акцію з блокування вантажного транспорту, що прямує до Криму. Через адміністративний кордон України з півостровом безперешкодно пропускають лише пішоходів і легковий транспорт.

Верховна Рада також не залишилася без уваги преси. Так, народний депутат Андрій Немировський пропонує парламенту ухвалити законопроект про регулювання проституції та діяльності секс-закладів. У документі автор нагадує, що проституція легалізована в більшості розвинених країн ЄС, а її нелегальність в Україні грає на руку криміналітету і завдає збитків держбюджету.

Детальніше про ці та інші важливі події радіостанція Голос Столиці поговорила з політологом, директором Інституту соціально-політичного проектування «Діалог»Андрієм Міселюком.

Йен Столтенберг вперше взяв участь у засіданні РНБО у Києві. Чому цьому надається таке велике значення?

― РНБО з самого початку, ще з першим її секретарем Горбуліним, створювалася як орган найвищого класу аналізу ситуації і вироблення саме українського рецепту відповіді на виклики. І цей орган працює виключно силами української військової інтелектуальної еліти над викликами, які стоять перед країною. Тому, звичайно, іноземці там ніякої участі не брали. І коли зараз говорять про історичне значення, то мається на увазі, що в таку свята-святих стратегічного аналізу і вироблення стратегій був допущений високопоставлений іноземець. Мабуть, важливо було підкреслити, що Україна і НАТО є партнерами, про що і сказав Порошенко на спільній прес-конференції, коли коментував передачу оборонної зброї Україні. По-друге, щоб Столтенберг акцентував позиції Альянсу щодо конфлікту на сході України. Загалом, це і сталося.

У чому символізм його присутності там?

― Символізм полягає в тому, що саме на засідання вищого органу української влади ― РНБО ніби стоїть над виконавчою, законодавчою та суддівської владою, це орган, який займається стратегіями розвитку держави ― допущений іноземний чиновник.

Підписали декларацію про посилення військово-технічного співробітництва. У чому саме має полягати посилення в даній ситуації?

― Посилення полягає в тому, що НАТО передає обладнання, яке може бути використане в оборонних цілях. Тобто, незважаючи на те, що різні українські чиновники заявляють про необхідність передачі саме летального озброєння...

Прозвучало «летально-оборонне»...

― Так, воно оборонне, там БПЛА, електронне обладнання. Тобто йдеться про те, що все-таки НАТО зараз підтримує Україну до такої міри, щоб передати зброю, яке не може бути ідентифікована як летальна. Інакше можуть послідувати заяви, що НАТО таким чином повністю включилося в конфлікт на Донбасі. А з іншого боку, НАТО не обмежується лише деклараціями про підтримку України, а передає озброєння, яке підвищує обороноздатність української армії.

А якісь конкретні терміни відомі? Коли ми зможемо отримати це озброєння?

― Що стосується процедури, то спочатку підписується загальний, рамковий документ, яким сторони декларують свої наміри і вказується, які типи озброєння будуть передані. Звичайно, конкретних термінів тут немає. Це вже другий етап.

У Мінську завершена зустріч тематичної підгрупи з питань безпеки. Наскільки вона важлива?

― Те, що сторони зустрічаються для того, щоб позначити свої позиції з ключових питань, це вже позитивний факт. У той же час, ключові рішення виробляються не на зустрічах цих підгруп. Є два моменти, які матимуть найбільше значення. По-перше, це виступ Путіна на сесії Генеральної асамблеї ООН наступного тижня, де він, можливо, позначить деякі позиції, що стосуються України. А по-друге, це саміт «нормандської четвірки», який також заплановано на наступний тиждень. Ось саме там будуть прийняті рішення, які визначать хід розвитку Мінських угод.

З'явилася інформація, що колишній міністр доходів і зборів Олександр Клименко перебуває в Україні...

― Поки що можна орієнтуватися тільки на заяви офіційних осіб. І міністр Аваков заявив, що їм відоме місцезнаходження Клименка. І якщо він з'явиться в Україні, то, оскільки у правоохоронних органів до нього є численні запитання, він буде затриманий і з ним будуть поведені відповідні дії. Ось тому слід припускати, що він зараз не на тій території України, яка підконтрольна Києву. Таке відчуття, що Клименко перевіряє на «слабо», і йому потрібно зрозуміти реакцію офіційних осіб в Україні, як вони будуть реагувати в цій ситуації. Тобто, це схоже на провокацію.

Саме офіційних осіб?

― Звичайно. Я б не перебільшував його значення і вплив на політичні процеси в Україні, оскільки ніша «Опозиційного блоку» досить чітко визначена. І зараз неправильно говорити про те, що діячі, які не є основними лідерами цієї політичної сили, можуть якимось чином переформатувати це поле або вплинути на порядок поточного політичного дня.

На сайті ЦВК вже є список політичних партій, за якими прийнято рішення про їх участь у місцевих виборах. І що примітно, дуже багато партій зі схожими назвами. Наприклад, «Партія соціалістів» і «Соціал-демократична партія». Для чого це робиться?

― Це традиційна політична технологія, коли створюються так звані клони зі схожими назвами, завдання яких відтягнути голоси у конкурентів. Припустимо, в інформаційне поле потрапив скандал навколо партії «Самопоміч». Тобто «Самопоміч» звинуватила «Свободу» в тому, що люди, причетні до депутатів від цієї фракції, ще в 2012 році створили організацію «Об'єднана Самопоміч».

Тобто заздалегідь готувалися?

― Так. «Свобода» публічно відмовилася від того, що вони якимось чином до цього причетні. Але в 2012 році було зрозуміло, що коли «Свобода» змогла організувати такий передвиборний флеш-моб і вдало пройти на виборах, то вони конкурували. Тобто «Самопоміч» вони оцінювали як конкурентів. І цей прогноз виявився правильним, оскільки «Самопоміч» цього разу змогла повторити цей трюк з максимальною мобілізацією своїх прихильників.

Парламенту пропонують легалізувати проституцію. Як ви ставитеся до того, щоб дівчата легкої поведінки у нас стали фізособами-підприємцями?

― Це така тема, що немає однозначної відповіді ― так, я підтримую або я категорично проти. Є аргументи як за подібний крок, так і проти. Я свого часу займався грою в дебати. Це коли виноситься на обговорення якась тема, наприклад, ви за носіння вогнепальної зброї чи проти, за смертну кару чи ні. Легалізація проституції була однією з таких тем, на яких тренувалися, відточували аргументи. Є ряд країн, які пішли шляхом легалізації проституції. У той же час є країни, де це явище не легалізовано, і в такому випадку воно існує там підпільно. І якраз Немировський говорить у своїй пояснювальній записці, що доходи від цього бізнесу, по-перше, величезні, а по-друге, вони всі йдуть повз державного бюджету. Безумовно, це так.

А доходи дійсно величезні? Хтось підраховував?

― Звичайно. У різний час там навіть оголошувалися якісь приблизні суми. Зрозуміло, що касовими апаратами жриці кохання у нас не оснащені, вони не фіксують свої доходи. Але приблизні оціночні дані є.

Чи є майбутнє у цього законопроекту?

― Говорити, що є критичне число народних обранців, які готові легалізувати працю жриць кохання, поки що рано. Але те, що це питання найближчим часом постійно буде на порядку денному ― це 100%.

Чого варто очікувати від блокади Криму? Були спроби провокацій?

― Ще не було. Поки що там були тільки конфлікти з водіями. Але водіїв теж можна по-людськи зрозуміти. Він приїхав, він повинен проїхати далі і отримати відмітку «прибув» у дорожньому листі.

Чи не стане це ударом по тим кримським татарам, які залишилися на території півострова?

― Кримські татари вже давно не почуваються там легко. Тому така ситуація істотно не погіршить їхнє становище. По-друге, можливий якийсь сплеск негативної реакції. Лідери Меджлісу і інші кримськотатарські активісти кажуть, що треба діяти, оскільки і так пройшло вже більше півтора років.

 

Джерело: радіостанція "Голос столиці"  http://newsradio.com.ua/2015_09_23/Pol-tolog-pro-peredviborch-trjuki-zhric-kohannja-zbroju-v-d-NATO-2696/