Зараз набільш зручний момент для офіційного Києва, щоб запропонувати Німеччині взяти в оренду українські підземні сховища газу (ПСГ). У противному випадку контроль над цими газосховищами може вимагати Росія в обмін на допомогу Україні енергоресурсами для проходження зими.

Таку думку політолог, директор Інституту «Діалог» Андрій Миселюк висловив сьогодні в інтерв’ю журналістам у Києві.

 

Він відзначив, що виняткова складність проходження нинішньої зими на відміну від попередніх обумовлена комбінацією декількох факторів:

1.     Країна увійшла в опалювальний сезон катастрофічно неготовою.

2.     Кон’юнктура на світових ринках не дозволяє швидко поповнити на європейських чи азіатських ринках запаси енергоносіїв, які необхідні для проходження зими.

3.     Необхідні ресурси є у Росії. Й в умовах проваленої підготовки до зими Україні немунуче доведеться звертатися до «країни-агресора» (а також до повністю підконтрольного Москві її сателіта - Білорусі) задля проходження цієї зими.

«Точніше, вже звернулась - саме сьогодні запускається процедура початку імпорту електроенергії з Білорусі в Україну. Це тільки перший крок, підготовка до наступного - імпорту енергоносіїв із РФ. Бо з потребами України маленькій Білорусі не впоратися. Тому вже незабаром реальністю стануть поставки енергоносіів із Росії», - зазначив політолог.

Він припустив, що в якості компенсації за надані енергоресурси Москва може зажадати контроль над українськими підземними сховищами газа.

«Для подальшого просування масштабної газової спецоперації РФ проти Євросоюзу Росії стануть у нагоді величезні українські ПСГ. Бо власні російські ПСГ вже заповнені, а газова спецоперація не закінчена –газ до Європи по Північному потоку-2 не пішов. Контроль над українськими сховищами біля кордонів ЄС принаймні до закінчення терміну транзиту через Україну (до 2024 року) здатен ще більше посилити і без того сильні позиції Москви у тиску на Євросоюз», - пояснив експерт.

Крім того, додав експерт, Росія може знову спробувати реалізувати свою давню мету об’єднати українську атомку із «Росатомом»: «Таким чином одним махом вона й позбувається конкурента в атомній сфері, й отримує контроль над однією з найбільш перспективних та міцних галузей української промисловості».

Тому в питанні ПСГ, «діючи на випередження, Київ повинен використати можливість терміново запропонувати взяти в оренду наші ПСГ Німеччині. Із тим, щоб за обов’язкової участі в цій домовленості США зафіксувати якщо не надзвичайно вигідні, але хоча б прийнятні умови для нашої країни».

До того ж, США і Німеччина у своєму липневому меморандумі пообіцяли надати Україні необхідну допомогу для забезпечення енергетичної безпеки нашої країни.  Зараз така можливість для практичних дій й трапилася, заключив експерт.