Для екс-міністра юстиції Олени Лукаш, яку підозрюють у розкраданні коштів та службовому підробленні, обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. В якості альтернативи суд визначив заставу в 5 мільйонів гривень, а пізніше цю суму скоротили вдвічі. Дане рішення суду прокоментував політолог, директор Інституту «Діалог» Андрій Миселюк.

 

Чому зменшили заставу, зняли наручники, повернули паспорт? Як це взагалі можна сприймати?

 Що стосується недопустимості застав, то про це постійно заявляють політики різного рангу, включаючи президента. Але, на жаль, ніяких змін не відбувається. Тобто схема вже відпрацьована і обкатана, висуваються гучні звинувачення, когось затримують і пізніше відпускають під заставу. Бувають, звичайно, прецеденти, коли відпускають під домашній арешт, як зі справою Корбана, але в цілому схема працює безвідмовно.

А в чому все-таки проблема? Де найслабша ланка системи?

 Тут є кілька елементів. По-перше, ці процеси часто починають без належної підготовки, коли ще не зібрана достатня обвинувальна база. І часто ми бачимо, що прокурори не можуть витримати на належному рівні такий процес. Ще одна складова — це корумпованість суддівського корпусу. Власне кажучи, ці два чинники є ключовими.

Неодноразово вже говорили, що судді у нас залежать не тільки від грошей, але й від дзвінка зверху, зокрема, з Адміністрації президента...

 Звичайно. Вони неймовірно чутливі до політичній волі і до «тонких» натяків на те, яке рішення вони повинні прийняти. Навіть самі прокурори про це заявляють, достатньо згадати недавнє інтерв'ю заступника генпрокурора Касько, який говорив, що поки генеральний прокурор так часто буває в Адміністрації президента, де йому докладно пояснюють, як діяти, доти у нас не з'явиться незалежна Генпрокуратура. Те ж саме стосується і суддівського корпусу. 

Чи є зараз якась політична домовленість з боку представників нинішньої влади і минулої про відсутність реальних судових вироків?

 Такий прецедент мав місце бути, коли була «помаранчева революція», і тоді дійсно відбувся такий договір. Це було ще формалізовано в так званому меморандумі, укладеному між президентом Ющенком та керівництвом «Партії регіонів». Щось подібне відбувається і зараз. Після перших місяців, коли звучали погрози розібратися з діячами колишнього режиму, притягнути їх до відповідальності, ми бачимо якесь зрощення нинішніх керівників країни і більшості колишніх представників режиму Януковича, які вміють знаходити спільну мову між собою і кардинально не заважають один одному жити.

 

Джерело: радіостанція «Голос столиці», http://newsradio.com.ua/2015_11_19/Znizhka-dlja-Lukash-vlada-znajshla-sp-lnu-movu-z-soratnikami-JAnukovicha-ekspert-1196/