Великі військові навчання  Sea Breeze-2021 у Чорному морі наступного тижня стануть першою масштабною  грою мускулами США і Росії після женевської увертюри «миротворців» Джо Байдена і Володимира Путіна.

 Про участь у Sea Breeze-2021 офіційно оголосив Шостий флот ВМС США. В цілому в Breeze-2021 бере участь рекордна чисельність країн-учасниць з моменту початку цих навчань на території України у 1997 році - 32 країни, 5000 військових, 32 кораблі, 40 літаків та 18 команд спеціальних операцій та дайвінгу.

«Навчання Sea Breeze-2021 підвищують сумісність, посилюють морську безпеку та забезпечують мир в регіоні», - запевнили напередодні навчань в посольстві США в Україні.

Натомість Росія цим запевненням про мира та безпеку не вірить. І заявляє, що Sea Breeze-2021  навпаки, безпеці в Чорному морі серйозно загрожують. Це правда. З одним важливим уточненням – навчання Sea Breeze-2021 серйозно загрожують безпеці в такому вигляді, якою її у Чорному морі бачить Росія.

РФ, звичайно, не може дозволити собі ставитися собі до Чорного моря так же нахабно, як ставиться до Азовського – як до свого «внутрішнього озера». Тут не ті масштаби. Й Туреччину з її серйозними можливостями нікуди не подінеш. Але Москва хоче закрити це «озеро» від чужаків - насамперед від американського втручання.

Пам’ятаєте, як було під час нещодавньої кризи із концентрацією російських військ на кордонах України у квітні? Американці тоді збиралися направити для підтримки України в Чорне море есминці  "Дональд Кук" і "Рузвельт".

Попередження Кремля було однозначним і навіть загрозливим. Заступник глави МЗС Росії Сергій Рябков завив: "Американським військовим кораблям поблизу наших берегів робити абсолютно нічого. Це суто провокаційні заходи, які вони здійснюють, провокаційні в прямому сенсі слова. Вони перевіряють нас на міцність, грають на нервах. У них нічого не вийде. Ми попереджаємо США, що їм краще триматися подалі від Криму, від нашого Чорноморського узбережжя. Це для їхнього же блага буде».

Джо Байден, який якраз тоді взяв курс на деескалацію ситуації й запропонував Путіну зустрітися на нейтральній території, на підтвердження своєї готовності до компромісу відмовився від направлення своїх військових кораблів у Чорне море. На відміну від Великої Британії, яка заявила про незмінність своєї позиції щодо підтримки України, в тому числі у Чорному морі.

Саміт пройшов, Вашингтон та Москва показали там один одному зуби. Протистояння продовжується. Шостий флот США та американські союзники готуються до демонстрації сили в Чорному морі. Москва знову закликає Вашингтон не провокувати. І цього разу відмовитися від проведення Sea Breeze 2021.

Посольство Росії в США відзначило:  "Масштабність і явно агресивний характер навчань "Sea Breeze" ніяк не відповідають реальним завданням безпеки у Чорноморському регіоні. Підвищують ризики ненавмисних інцидентів. Заохочують мілітаристські настрої в Києві. Наполегливо закликаємо США та їхніх союзників відмовитися від відпрацювання військових дій на Чорному морі».

Відмовитися - із тим, щоб залишити справи «із підтримання миру і стабільності в регіоні» виключно чорноморському військово-морському клубу Blackseafor. Куди входять Росія, Туреччина, Румунія, Болгарія, а також Україна і Грузія.

Це той же самий трюк, який Росія вже успішно реалізувала в іншому стратегічно важливому для себе «внутрішньому морі» - Каспійському. Але з Чорним морем такий фокус повторити Москві не вийде. Цей регіон – у сфері стратегічних інтересів США, Великої Британії та НАТО в цілому. Тому Сполучені Штати та їхні союзники навчання у Чорному морі наступного тижня проведуть.

І те, що Росія попереджає ризики ненавмисних інцидентів під час навчань – свідчення того, що вона до цих провокацій вже готується. Так само, як це було під час минулорічних навчань Sea Breeze-2020. Коли військові кораблі країн НАТО та кораблі України, що перебували в районі навчань, почули на відкритому морському радіоканалі попередження від російського сторожового корабля російською мовою: «Вы находитесь в закрытом для плавания районе. Рекомендую и требую покинуть район, закрытый для плавания. В данном районе будут проводиться артиллерийские стрельбы. В случае повреждения вашего корабля ответственности не несем».  

Тому після наполегливих нещодавніх російських рекомендацій Москви до США та їхніх союзників відмовитися від навчань, учасникам Sea Breeze-2021 особливо серйозну увагу необхідно буде звернути на можливі російські провокації. Та бути готовими до реагування на них.