Скажіть, Вас теж вражають рішучі та смілі дії влади останніх тижнів? Старі вовки у рідних лісах дохнуть стадами – Зеленський і його люди діють так, начебто на дворі весна 2019 року, а не зима-2021.

 

Фан-клюб вчорашнього шоумена і сьогоднішнього президента напевно знову радісно потирає руки, що вже були опустилися після півтора років практичного керування країною народного ТВ-улюбленця. «Адже можуть, коли хочуть!»  - можна почути від деяких із них.

Дійсно, радикальні дії «зеленої» влади останніх тижнів за масштабністю та результативністю залишають далеко позаду експерименти романтичного періоду першого року після перемоги Зеленського. Адже за лічені тижні вдалося:

1) «Відшити» китайських мисливців за стратегічними технологіями від «Мотор-Січі» - а до цього ухиляння від вирішення цього питання продовжувалось майже чотири роки,за Порошенко почалося, за Зеленського продовжилось.

2) Показово наказати фігуранта санкційного списку США за втручання в американські вибори Дубінського.

3) Прикрити українські транслятори кремлівських нарративів у інформаційній війні РФ проти України - телеканали «112 Україна», Newsone, ЗІК. На момент закриття функцію ефективної російської зброї в інформаційній війні проти України  ці канали виконували сім років. За Порошенко це почалося, за Зеленського продовжилось.

4) Прикрити низку проросійських телеграм-каналів, які роками працювали в Україні в інтересах РФ.

5) Заборонити реєструвати і використовувати на території України російський медичний препарат «Супутник V», який РФ називає «ліками проти коронавірусу».

Але фанам Зеленського замість того, щоб радіти нинішній активізації влади варто було б дати самим собі відповідь на два простих питання. Перше - хто і що заважали Зеленському поступати так само після тріумфальних перемог на президентських та парламентських виборах в 2019 році чи протягом всього 2020-го? І друге - що такого кардинального змінилося в Україні на початку 2021-го, що вітчизняну владу начебто підмінили? На обидва питання відповідь буде однакова: ні-чо-го.

І раз зірку ефективності української влади хтось запалив, то кому-то це дійсно потрібне. І це хтось – нова адміністрація США Джо Байдена.

Про причини цього декілька днів тому я вже писав. І ось – нове підтвердження ефективності примусу до активності офіційного Києва. Мова про підозри трьом топ-менеджерам «Приватбанка». Як і у випадках перелічених вище кардинальних успіхів і у цієї влади, і у їхніх попередників було більш ніж достатньо підстав зайнятися багатомільярдними тіньовими оборудками колишніх власників «Привату». Ці схеми на повну «пилососили» півтора десятка років.  Три роки тому, у січні 2018-го міжнародне детективне агентство Kroll встановило, що Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов вивели з банку не менше 5,5 млрд. Не гривень - доларів.

Але і для Порошенко, і для Зеленського було апріорі неможливим почати розкручувати хитромудрі і глибоко законспіровані складні схеми  «приватівські» схеми виводу мільярдів з України. По різних причинах для кожного з гарантів. Так само,  у кожного свої причини не чіпати ці схеми були у їхніх попередників – Януковича, Ющенка та Кучми.  

Але у американців і мета, і образ дій були іншими. І поки влада Зеленського витрачала надзусилля задля того, щоб не допустити повернення «Привату» колишнім власникам, американська Феміда звинуватила Коломойського у відмиванні мільярдів доларів «Приватбанку» із використанням для цього у Сполучених Штатах і в усьому світі величезної кількості компаній. І зайнялась конфіскацією американських активів Коломойського та Боголюбова «придбаних на незаконно привласнені кошти «Приватбанку» в Україні».   

У ході розслідування звинувачень Коломойського та Боголюбова представники ФБР і раніше неодноразово приїжджали в Україну, зустрічалися з генпрокурором Русланом Рябошапкою і слідчими Національного антикорупційного бюро.

Але очевидно, що до останнього часу у вітчизняного керівництва не було бажання (зазвичай толерантно називається «політичною волею») задля використання всіх наявних важелів та інструментів задля допомоги американському правосуддю у розслідування звинувачень Коломойського та Боголюбова. Домінували звичні резони - велика група Коломойського у парламентській фракції «Слуги народу», величезний медіа-ресурс олігарха на чолі з «1+1», його серйозні економічні та політичні важелі впливу тощо. 

Однак із приходом Байдена Вашингтон змусив Зеленського і Ко діяти ефективно. І допомогти у війні з українським олігархом за українські ж гроші не словами, а ділами. Після чого Зеленський особисто двічі просив одного із впливових людей Коломойського в «СН» Дубінського залишити фракцію. А після відмов останнього домігся того, щоб той був виключений.

І тепер ось дійшла черга до підозр топ-менеджерів «Привату». Які до цього спокійно і регулярно відвідували Україну, без проблем прилітали сюди з Європи та улітали назад.

І виключно лише тому, що зараз явно простежується пряма зацікавленість США ефективністю розслідування і в Україні приватівських схем та роллю в них Коломойського та Боголюбова, можна бути впевненими: гучна справа цього разу не буде тихо похована куди подалі. Адже озвучені підозри у розтраті 136 млн грн. – це лише маленький нігтик гігантського циклопа приватівських схем попередніх власників. 

Американці йдуть по слідам схем Коломойського, він – їхня головна ціль. Вони з цієї тропи не звернуть. І тому show must go on.