Ракетні стрільби України поруч з Кримом, хто в Україні зацікавлений у тому, щоб тримати конфлікт на Донбасі у статусі «замороженого», призначення нового голови Одеської ОДА – ці та інші ключові події в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Миселюк.

З'явилася інформація, що Міноборони РФ запросило аташе з питань оборони при посольстві України в Москві для вручення військово-дипломатичної ноти у зв'язку з планами Києва провести ракетні стрільби поруч з Кримом. У документі нібито був виражений протест у зв'язку з введенням українською стороною незаконних обмежень на використання 1-2 грудня 2016 повітряного простору над акваторією Чорного моря.

Тим часом посол Франції в Україні Ізабель Дюмонт заявила, що деякі люди в Україні хотіли б перевести конфлікт в Донбасі в статус замороженого. «Мені відомо, що в Україні є люди, які вважають за краще заморозити конфлікт. Чи думають вони про долю тих, хто залишився по той бік, про тих, хто живе поблизу лінії фронту або про внутрішні переселенців по всій країні?», - зазначила Дюмонт. Єдиний шлях вирішення конфлікту, за словами посла, це мінські домовленості, в рамках яких всі сторони повинні виконати взяті на себе зобов'язання.

А президент Петро Порошенко підписав розпорядження про оголошення конкурсу на посаду голови Одеської ОДА. Воно було опубліковано на сайті глави української держави.

ПРО СКАНДАЛ НАВКОЛО РАКЕТНИХ ВИПРОБУВАНЬ БІЛЯ КРИМУ

 Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що вперше чує про лист з нотою протесту щодо планів Києва провести ракетні стрільби поруч із Кримом. А Спікер МЗС Мар'яна Беца заявила, що РФ в своїх військово-дипломатичних нотах відкрито погрожує застосуванням військової сили проти ЗСУ, через що українська сторона готує російській ноту протесту.

 Як ви прокоментуєте ситуацію навколо ракетних випробувань біля Криму?

 — По-перше, це дуже небезпечний інцидент, якщо він на рівні заяв відбувається. Він полягає в тому, що Росія вважає Крим своїм, а зону, яка навколо нього, зоною своїх інтересів. А Україна вважає Крим своєю територією, і що їй буде вигідно і потрібно, вона буде проводити. Тобто ми маємо таке зіткнення двох точок зору. Тут від зіткнення до іскри шлях може бути дуже коротким. Та практика, яка в цьому листі, поки що неофіційно, це, як правило, ізраїльська армія до цього прибігає, коли терористи пускають ракету, то не тільки ракету збивають, але і пускові установки також. Власне кажучи, цим шляхом намагається піти і РФ. Статус цієї території визначений, причому він визначений аж два рази. Перший раз він визначений юридично, що це невід'ємна частина території України, а, по-друге, він визначений, що цю територію контролює Росія. І ці дві реальності між собою можуть зіткнутись — і це може бути небезпечно.

Два різні підходи є — і вони один одному протирічать, є взаємовиключними. Тому тут треба дуже обережно до цього підходити і, на жаль, якщо російська сторона вдасться до збивання ракет, то це вже не те що обмін нотами, це вже набагато серйозніше буде.

Наскільки принципово українській стороні проводити навчання чи стрільби, випробування?

 — Очевидно, що це питання до військового керівництва. Якщо воно так вирішило, то, мабуть, воно мало рацію, пояснюють, що на своїй території ми можемо проводити стрільби, навчання будь-де.

 Але ЗСУ не може зараз проводити стрільби в Криму?

 — Так, звичайно. Тому ми проводимо на тій території, яку ми контролюємо, біля тієї території, яку раніше контролювали. В принципі, звичайно, набагато безпечніше було б проводити ці стрільби десь дуже далеко від російських кордонів та від зони її важливих інтересів. Проте, звичайно, зараз це нагадує дуже небезпечну гру, і реакція може бути дуже гострою.

Це може бути фейковою інформацією?

 — Тут є ще одна інформація, яка дуже тривожна і вона підкреслює, що там є небезпека. Декілька російських сил повідомили, що військово-повітряна оборона в Криму приведена в стан бойової готовності. Це опосередковане підтвердження того, що все ж таки там градус напруги підвищується, і якщо вже дійде до того, що буде відданий наказ збивати українські ракети, то ці сили протиповітряної оборони російські будуть до цього готові. Що стосується дипломатичного рівня, зараз, дійсно, не пізно вирішити якимось чином якихось переговорів, досягнення компромісу.

 ПРО ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ НА ДОНБАСІ

 Посол Франції в Україні Ізабель Дюмонт заявила, що важливо якомога швидше відновити людські та економічні зв'язки з непідконтрольними територіями Донбасу. Дюмонт зазначила, що переговори сторін в різних форматах, серед іншого, покликані уникнути заморожування цього конфлікту.«Єдиний шлях вирішення конфлікту, який я бачу — як зараз, так і в майбутньому — це мінські домовленості, в рамках яких всі сторони повинні виконати взяті на себе зобов'язання. Метою цих домовленостей також як переговорів в «нормандському форматі», як раз і є знаходження рішення конфлікту, уникнувши заморожування ситуації», — підкреслила посол Франції.

Ви згодні з думкою, що «мінський формат» переговорів по Донбасу не дає результату?

— Ці розмови про те, що «мінський формат» мертвонароджений, що він не адекватний викликам часу, вони лунають, починаючи ще з першого підписання перших домовленостей у вересні 2014 року, і подовжувалися у лютому 2015-го, коли другі мінські були підписані. Тут зараз просто ситуація така, що все більше усвідомлення того, що вони в тому вигляді, в якому є, повністю виконані бути не можуть. Оскільки там Росії вдалося, що називається, «пропихнути» деякі, вигідні виключно їй положення, які не є такими прийнятними для України, і на які вона була змушена піти задля того, щоб активну фазу ескалації конфлікту припинити. Зараз, що стосується підходу західних посередників, то доводить констатувати, що та ж сама зустріч в «нормандському форматі» остання була, що називається, зустріччю заради зустрічі. Тому що на попередній, у жовтні, було домовлено, що все ж таки буде розроблена так звана дорожня карта.

І ця ж дорожня карта мала вмістити послідовність виконання тих пунктів, які були затверджені раніше?

— Ні. Насправді те, що вона собою має уявляти, жоден з учасників цих переговорів достеменно бачення не мав. І воно не може з'явитися. Було підтверджено, зокрема, головами МЗС спочатку України, потім Росії, коли спочатку Клімкін сказав, що не може Україна ніяк не може дійти згоди з російською стороною. В той час як з західними посередниками є така згода. А з другого боку, потім Лавров сказав, що компроміс і спільне бачення цієї дорожньої карти навіть не проглядається.

Тобто Мінськ на сьогоднішній день, на вашу думку, «буксує»?

 — У нас є заморожений конфлікт і є заморожений спосіб його врегулювати. Оце саме заморожена миротворчість, яка є в «нормандському форматі», вона і має місце. Тобто вона є віддзеркаленням цього замороженого конфлікту. В самому конфлікті немає ані чітко визначених сторін протистояння, ні рецептів виходу, ні мети, так і тут немає теж ні рецептів закінчення цього конфлікту, чіткого бачення логіки цих кроків, які потрібно зробити.

Якщо повертатися до слів посла Франції, кого вона мала на увазі?

— Є досить багаточисельний загін цих людей, які кажуть, що оскільки ми зараз не можемо вирішити цей конфлікт якимось чином конкретно, нехай він буде заморожений. І це є представники, наприклад, і в «Опозиційному блоці», хто каже, що цю територію Україна вже не зможе забрати собі. Це люди, які розглядають цей конфлікт як болото, в якому рибка буде дуже гарно ловитися. Тобто можна комерційні бізнес-операції проворачувати.

 ПРО КОНКУРС НА ПОСТ ГУБЕРНАТОРА ОДЕЩИНИ

Петро Порошенко підписав розпорядження про оголошення конкурсу на посаду голови Одеської ОДА. Відповідне розпорядження під номером 280 від 2016 року опубліковано на сайті глави держави. Також ним затверджуються умови проведення даного конкурсу. Серед вимог — декларація про доходи за 2015 рік.

 Хто може очолити Одеську ОДА?

 — По-перше, єдине, що можна зараз процитувати — керівником Одеської області вже не буде такий яскравий, видатний політик — популіст, яким був Саакашвілі. І друге — буде спочатку хоча б на словах, інколи це втілювалось і у реальність, дуже реформістських кроків і тих, які є новими для України. Зараз уже можна сказати про головні риси, яким має відповідати новий керівник області. Це буде такий технократ, який буде, по-перше, заспокоювати всі ці сфери, які були розбурхані цим несистемним «реформуванням» так званим, яке проводив Саакашвілі. По-друге, все ж таки наводити порядок, оскільки там навіть необхідні адміністративні речі не зберігались, там був такий напор і дуже багато експресії і з боку самого губернатора, і представників його команди, яка час від часу змінювалась. Проте систематичної роботи не було.

Тобто прийде людина, яка буде «тягловою лошадкою», яка буде, звичайно, менш таким публічним, менш резонансним політиком, проте це буде людина, яка буде працювати і налагоджувати якісь зв'язки і необхідні процедури, оскільки Одеська область дійсно дуже ресурсна і значна для життя країни, і просто зараз не можна пускати все напризволяще і довгий час не призначати губернатора, призначити туди людину, яка не зможе цими процесами і економічними, і адміністративними керувати. Це буде дуже негативним кроком і для Одеської області зокрема, і для Одеси в цілому.

В українській політичній традиції вже така є певна циклічність. Вона проявляється і на регіональному рівні, проте на рівні в цілому країни це було більш яскраво видно. Наприклад, коли був перший реформатор-прем'єр Ющенко, який дуже багато реформ почав, після того прийшов скромний Кінах, який ніякої публічної активності не проявляв, проте більш-менш порядок наводив. Коли є необхідність поставити таку фігуру, яка буде компромісною, то знаходяться такі грамотні адміністратори, які у нас в обоймі є. Наприклад, коли Ющенко став президентом, то він поставив прем'єром Єханурова, який був дуже гарним технократом, грамотним, і який зміг стабілізувати і якимось чином погасити взаємне протистояння, яке було між Ющенком і переможеним на той час Януковичем.

Тобто методи Саакашвілі були неефективними?

— Може, дійсно, це складова ментальності не тільки політичної, але і суспільної. Навіть були проголошені правильні речі, вони почали робитись — ці перші кроки доступу до прозорих публічних послуг офісу, коли він почав створюватись в Одесі тощо. Проте зараз просто потрібна така кропітка щоденна робота, яка дозволить поставити на рейки щоденні процеси в області економічні, адміністративні, а потім запустити цей потяг. Потім вже прийде новий машиніст, який дістане свій прапор і буде кричати щось своє.

Яка новина вам задалася найважливішою?

— Новина дня — це, звичайно, ракети, які збирається Україна випробувати. Ця обстановка, яка є навколо, тобто є реакція наших керівників і реакція російських керівників, виводить цю подію на рівень центральної не тільки дня сьогоднішнього, і ці зусилля, які робляться задля того, щоб цей процес пройшов без гострих інцидентів — будемо сподіватись, що це вдасться і все пройде спокійно.

 Це задача для нашого дипломатичного корпусу?

 — Так. 

 

Радіо "Голос Столиці", http://gs.fm/day/20161130/2387134.html