Експертне опитування «Вихід із кризи є: експертна карта рішень» було проведено 1-5 квітня 2016 Інститутом соціально-політичного проектування "Діалог" за підтримки громадської організації "Європейська ініціатива". Його результати були презентовані Інститутом «Діалог» 6 квітня на прес-конференції в Києві.

Об'єкт дослідження: 35 кваліфікованих політичних експертів і аналітиків, компетентних в темі дослідження. Відбір здійснювався за допомогою методу рекомендацій і шляхом аналізу аналітичних публікацій по темі опитування.

Предмет дослідження: Експертні оцінки перспектив вирішення проблеми виходу з політичної кризи і перспектив формування уряду.

Метод збору первинної інформації: телефонне опитування 35 експертів.

Опис результатів.

Більшість експертів (71%) вважають формування нової коаліції, повне переформатування уряду разом з прем'єр-міністром найбільш оптимальним варіантом вирішення політичної кризи. При цьому, варіантові проведення дострокових виборів віддали перевагу 20% опитаних. 6% експертів побачили вихід у формуванні нової коаліції, яка б переформатувала уряд і зберегла чинного прем'єр-міністра. 3% вибрали інший варіант.

Прогноз експертів про те, як буде подолана криза, незначно відрізняється від оптимальних варіантів вирішення проблеми. 74% опитаних прогнозують формування коаліції, яка обере нового прем'єр-міністра і новий склад уряду. 9% вважає, що нова коаліція збереже чинного прем'єр-міністра. При цьому, вірять що президент розпустить Верховну Раду і оголосить дострокові вибори лише 6%. За інший варіант висловилися 11% опитаних.

Недовіра населення до діючого уряду, на думку експертів, викликана у першу чергу неефективною боротьбою з корупцією (31%) і відсутністю результатів по більшості проголошених реформ (31%).

У неефективному управлінні урядом в цілому проблему побачили 19% опитаних, а 14% експертів відзначили відсутність належної комунікації з населенням при проведенні непопулярних рішень. Інші причини вибрали 5% опитаних.

Майже половина експертів вважає що в нинішніх умовах найбільш реальний формат коаліції двох фракцій: БПП і НФ (46%).

У можливість відновлення коаліції «Європейська Україна» з усіма її учасниками вірить тільки 3% експертів.

23% опитаних бачать можливим варіант коаліції БПП і НФ з однією або двома фракціями з числа колишніх партнерів. У те, що до коаліції БПП і НФ може приєднатися одна або дві фракції, які не входили до складу коаліції «Європейська Україна», вірять тільки 5% експертів.

23% експертів бачать інший формат коаліції.

Більшість експертів вважають, що найбільші шанси стати прем'єр-міністром, отримавши підтримку парламенту у Володимира Гройсмана (83%). При цьому у прем’єрські шанси Наталії Яресько вірить тільки 3%. Можливість Арсенія Яценюка зберегти посаду прем'єр-міністра бачать також 3% опитаних. Іншому кандидату віддали свої голоси 11% експертів.

На думку 40% експертів забезпечити ефективне управління країною для виведення України з кризи зможе Володимир Гройсман, в той час як Наталі Яресько віддали голоси 11% експертів. У здатності Арсенія Яценюка вірить 3% експертів. При цьому, майже половина опитаних експертів скептично оцінили таку можливість: 46% вибрали пункт «Інший кандидат».

Більшість експертів (54%) вважає, що новий прем'єр, у своїй політиці, повинен поєднувати поступову лібералізацію з ефективної точковою підтримкою перспективних галузей. 23% експертів вважають, що його політикою повинна стати повна лібералізація з максимальним обмеженням державного втручання в економіку. При цьому за посилення впливу держави на економіку висловилися 12% опитаних. Інший варіант вибрали 11%.